čaj a zdraví

Čaj pravý a zdraví

Je čaj lék? Může skutečně vyléčit?

Již v tradiční medicíně pradávné Číny byl čaj více nežli jako léčivka používán pro prevenci řady tělesných potíží a chorob. Všechny jeho neocenitelné vlastnosti se nejlépe projeví pokud pravidelně vypijete alespoň 2-3 šálky denně. Tímto způsobem se postupně v těle vytváří potřebná hladina důležitých látek, které potom pomáhají předcházet řadě onemocnění, ať už se jedná o vysoký krevní tlak nebo třeba ledvinové kameny.

Právě toto mnohovrstevné působení na řadě míst v těle vedlo k tomu, že už staří Číňane považovali čaj za elixír dlouhověkosti. I když čaj není oním zázračným elixírem, mnohé jeho vlastnosti k dlouhověkosti přispívají. Jak potvrzují součastné výzkumy stimulije některé tělesné funkce, posiluje imunitní systém, snižuje výskyt srdečních onemocnění a usnadňuje trávení. Fluorid obsažený v čaji posiluje kosti a pomáhá při prevenci osteoporózy.

Zelený čaj

Zdraví prospěšné účinky:

Zelený čaj je obecně považován za nejzdravější zejména pro vysoký obsah tzv. antioxidantů. Ty obsahují i ostatní čaje, ale jejich míra je určena stupněm oxidace, kterému byly vystaveny během zpracování.( Rozhodně neplatí, že černý čaj je nezdravý, protože obsah antioxidantů je nižší.) Antioxidanty jsou látky odvozené z polyfenolu katechinu a kromě jiného je jejich největší zásluhou neutralizace volných radikálů, látek, které mají „na svědomí“ poškozování buněk a v krajním případě mohou vést až k rakovině.

V zeleném čaji je významně obsažen vitamín C. Jelikož se však čajové lístky zalévají horkou vodou a vitamín C se teplem rozkládá, mohlo by se zdát, že se tento výrok týká pouze suchých čajových lístků. Nejnovější pokusy čínských vědců prokázali, že toto pravidlo platí, ovšem ne pro čaj. Tam zůstává hodnota vitamínu stabilní i po spaření čajových lístků.

Ze všech čajů nejvíce zelený čaj působí preventivně proti tvorbě zubního kazu, především díky vysokému obsahu fluoridu. Oproti černému čaji je to až dvojnásobné množství. Protože je fluorid důležitý pro stavbu zubní skloviny, doporučuje se lidem s citlivými zuby, aby si dvakrát denně vypláchli ústa čajem.

Fluorid je důležitý také pro prevenci řídnutí kostí – osteoporózu.

Zelené čaje se také mohou pochlubit, více než všechny ostatní čaje, antibakteriálním účinkem díky vyššímu obsahu tříslovin. Napít se po jídle zeleného čaje může pomoci jako prevence různých otrav a infekčních chorob.

Ostatní účinky:

Již staří Číňané věděli o výrazně ochlazujícím charakteru zeleného čaje. Po vypití několika šálků zeleného čaje se může dostavit pocit ochlazení a proto se ke výraznější konzumaci zeleného čaje hodí zejména teplejší měsíce, kdy tato vlastnost čaje přináší blahodárný účinek. Je však třeba doplnit, že pokud je vaše strava vyvážená přináší pití zeleného čaje prospěch i v zimním období.

Přestože zelené čaje obsahují nižší množství kofeinu než např. čaje černé, přinášejí také povzbuzení. Povzbuzení ze zeleného čaje má meditativní charakter, zvyšuje bdělost a napomáhá soustředění. Tuto vlastnost ocení zejména studenti a mentálně pracující.

Černý čaj

Zdraví prospěšné účinky:

To co jednoznačně charakterizuje černý čaj je povzbuzující efekt, který získává díky vysokému obsahu kofeinu. Přestože je ho v černém čaji obsaženo největší množství ze všech čajů pravých, stále je ho oproti kávě necelá polovina. Pro tuto látku platí staré pořekadlo, dobrý sluha, ale zlý pán. Její přiměřené množství pomáhá tvorbě hormonu katecholaminu, který působí jako neurotransmiter v centrální nervové soustavě.

Kofein příznivě ovlivňuje metabolismus zvýšením činnosti oběhového a dýchacího ústrojí. Do mozku proudí více kyslíku což zvyšuje duševní bdělost a zkracuje reakční dobu. Cítíme se celkově svěžejší, soustředěnější, únava mizí.

Kofein napomáhá procesu trávení, podporuje vylučování trávicích šťáv. Doporučuje se vypít šálek černého čaje po tučném pokrmu, pomáhá neutralizovat nepříznivý účinek tuků. Podobně pokud trpíte žaludeční nevolností, pomůže stabilizovat organismus.

Tolerance na kofein obsažený v černém čaji souvisí s tělesnou konstitucí a liší se u každého člověka. Nadměrné množství kofeinu v organismu může způsobyt roztěkanost a nervozitu, povzbuzení se změní v nespavost. Tomuto nebezpečí snadno předejdete pokud budete čaj popíjet umírněně. Obvykle stačí naslouchat svému tělu, které vám samo řekne, kdy bylo čaje a povzbuzení již dost.

Ostatní účinky:

Černý čaj se vyznačuje zahřívajícím působením na organismus, což nejlépe oceníme zejména v dlouhých zimních měsících. Ať už dáte přednost čisté chuti čaje nebo přidáte zázvor, citrón nebo med, dobře připravený šálek černého čaje vám dodá energii k zimnímu pochodu na Sněžku.

Povzbuzení vznikající jeho pitím má dynamický charakter. Na rozdíl od zeleného čaje spíše zvyšuje krevní tlak a proto se jeho konzumace doporučuje spojit spíše s fyzickou než duševní námahou.

Oolongy

Zdraví prospěšné účinky:

Často se v souvislosti s čajem hovoří o jejich kladném vlivu na prevenci srdečních chorob. Právě oolong je v tomto směru nejvíce vyzdvihován neboť v této oblasti působí nejkomplexněji.

Regulerní popíjení čaje, kdy se projevuje jeho mírně povzbuzující účinek, přináší srdci a oběhovému systému optimální stimulaci. Oolong posiluje stěny cév a působí proti jejich kornatění podobně jako předepisované léky.

Oolong nejvíce ze všech typů čaje přispívá ke snižování cholesterolu v krvi. Přestože je cholsterol jedním z nejdůležitějších tuků v krevním oběhu, jeho nadměrné hromadění na cévních stěnách, způsobené nezdravím životním stylem, může vést až k ateroskleróze. Fenoly obsažené v čaji zabraňují ve vstřebávání cholesterolu v zažívacím trachtu a snižuje jeho obsah v krvi.

Jakmile se hovoří v souvislosti s čajem o snižování tuku, je třeba být na pozoru. Zmiňujeme-li krevních tuky nemáme na mysli tuk v tělesných tkáních. Vliv pití čaje na jejich úbytek zatím nebylo uspokojivě prokázán.

V neposlední řadě oolong společně se zeleným čajem může příznivě působyt proti vytváření krevních sraženin.

Všechny tyto faktory se obvykle příznivě podílý na předcházení mrtvice a infarktu.

Ostatní účinky:

Doposud jsme psali o povzbuzujících nebo sklidňujících účincích čaje. U oolongu je na místě zmínit také jeho euforizující účinky. Jsou u nich v největší míře obsaženy ty typy polyfenolů a aminokyselin působících v mozku na uvolňování neurotransmiterů dopaminu a GABA, které mají příznivý účinek na naši psychiku. Vyvolávají libé pocity uvolnění a snižují stres.