IMG_5337

Concubine oolong a čajová mšice.

Jak se vyrábí

Concubine oolong je odvozen od nejznámějšího taiwanského oolongu Oriental Beauty (Dongfang Meiren), produkovaného v okrese Hinschu nedaleko hlavního města Taipei. Concubine, podobně jako Oriental beauty, dosahuje své jedinečné chuti díky mšici Jacobiasca formosana, která se živý na mladých listech čajových keříků na taiwanský čajových plantážích. Poškození, které mšice lístkům způsobují vyvoláva v keříku imunitní reakci a částečnou oxidaci ještě nesklizeného čajového lístku objevující se kolem napíchnutého místa. Právě tato událost tvoří základ pro zřetelnou chuťovou charakteristiku, kterým se Concubine odlišuje od ostatních horských oolongů. Vzniká chuť, kterou můžeme popsat jako medově sladkou.

Concubine se vyrábí nejčastěji v létě, kdy jsou počty mšic největší, ale objevují se i jeho jarní varianty. Narozdíl od Oriental beauty, u které po zpracování zůstávají lístky volně svinuté, je Concubine pevně srolován způsobem typickým pro ostatní taiwanské oolongy.

Příběh čaje

Historie tohoto oolongu je poměrně krátká, o to však zajímavější. V roce 1998 se vydala skupina zemědělců ze středního Taiwanu do okresu Hsinchu na severu ostrova, kde se již dlouho vyráběla Oriental beauty. Jejich plánem bylo naučit se místní metodu zpracování čaje a použít jí doma ve střední části ostrova ve vyšších polohách, kde je sice výskyt mšice kvůli vysokohorskému klimatu nižší, přesto se však zahrady před jejich působením brání postřikem. Hned následující rok (1999) však postihlo Taiwan zničující zemětřesení s epicentrem ve středním Taiwanu, které oddělilo zemědělce od jejich farem. Nebyli schopni ošetřovat své malé plantáže a Jacobiasca formosana na nich neomezeně vládla. Když se konečně ke svým keříkům dostali, mohli sklízet už jen „poškozené“ lístky. Byl to skvělý okamžik vyzkoušet vše, co se dozvěděli v Hsinchu. Tehdy vznikl Concubine oolong.

Chuť oolongu Concubine

Jak už uvádíme výše, typická je mědově sladká chuť. Její konkrétní parametry a kvalita se nikdy nedá předjímat a sami farmáři při zpracování sebraných lístků s napětím očekávají, kam se chuť bude během procesu výroby čaje ubírat. Jako vždy vše závisí na přírodních podmínkách během sklizně, ale v tomto případě ještě na počtech přítomných mšic. Říká se, že letní sklizeň Concubine bývá chuťově plnější a barvitější právě proto, že přítomnost Jacobiasca formosana na taiwanských zahradách kulminuje. Jarní sběr může mít naopak lehčí charakter a medový tón je načrtnut jemněji, což nemusí být vůbec na závadu. Nelze to však označit za pravidlo neboť ve hře je mnoho proměnných.