IMG_3703

Hakusan: japonský porcelán pro každý den

Málokterý materiál tak dokonale souzní s čajem jako porcelán. Křehkost a průsvitnost, která dává vyniknout lahodným odstínům chuti, běloba vyzdvihující barvu nálevu a často dokonalý tvar, který zážitek z pití čaje umocňuje, to jsou jen některé z mnoha znaků, pro které je mezi milovníky čaje oblíben.

V Japonsku má jeho výroba prastarou tradici a na dokonalých tvarech šálků a konviček je dobře vidět jak hluboce je na východě popíjení čaje propojeno s běžným životem. Jednotlivé manufaktury často mívají historii táhnoucí se po staletí. Podobně je to i s porcelánkou Hakusan odkud pochází naše čajové nádobí, která byla založena v roce 1779 ve městě Hasami v prefektuře Nagasaki. Samotné město Hasami má více než čtyřsetletou tradici produkce porcelánu a řada místních manufaktur drží nepřerušenou linii výroby.

Po druhé světové válce se značky ujal věhlasný japonský designer Masihiro Mori. Filosofie, se kterou do továrny přišel, provázala všechny důležité principy, které se s čajem po tisíciletích, kdy je pěstován zpracováván a popíjen, přirozeně spojují.

Na jedné straně je to praktičnost při používání nádobí, která umožňuje připravit dokonalý nálev. Vždyť už jen hubička, která dokonale teče nebo víčko, které nepadá do šálku má pro konečnou chuť čaje zásadní význam.

Druhým principem je krása a poezie. Při popíjení vynikajícího čaje, často za stejně důležité považujeme i to, jestli se nám naše konvička či šálek prostě líbí, máme z něj dobrý pocit. Morimu se právě tento princip podařilo spojit s moderním vzhledem a designem.

„Chtěl bych vytvořit čajové nádobí, které budou lidi používat každy den. Tovární výroba umožňuje velkému množství lidí, užít si je v běžném denním životě. To je pro mě jako pro designera velké zadostiučinění“, říká sám Mori. Právě dokonalost s jakou tyto principy spojil změnila vzhled běžného čajového nádobí v poválečném Japonsku a značka Hakusan se na dlouho stala jedničkou na japonském trhu.

V továrně působil 20 let a jako konzultant pokračoval ve spolupráci i po své odchodu až do své smrti v roce 2004. Současní čtyři designéři značky pokračují v jeho filosofii i nadále.