keram

Začínáte se zeleným čajem: Long Jing (Dračí studna)

Vybrali jsme jeden z našich zelených čajů Long Jing abychom si na něm ukázali, jak můžeme čaj připravit.

 

1. Posouzení čajových lístků.

Před přípravou posoudíme kvalitu čajových lístků. Správně zhodnotit kvalitu znamená dobře vybrat způsob přípravy čaje. Obecně na zelený čaj používáme chladnější vodu, ovšem jedná-li se o standardní čaje nebo nižší třídy zelených čajů vyplatí se použít 100 stupňů vroucí vodu jako při přípravě jednonálevových čajů.

Náš Lung Jing můžeme podle lístků zařadit mezi vyšší střední třídu, takže se schlazení vody určitě počítáme.

2. Nádobí na čaj.

Čaj můžete samozřejmě připravit do jakékoli nádoby nebo šálku, ale platí pravidlo, že určité materiály, tvary nebo velikosti nádobí vám umožní připravit čaj chutněji a budete si ho tak moci lépe vychutnat.

Vhodné materiály:

keramika, porcelán, varné sklo

Tvary:

tvar by měl, hlavně v případě kdy čajové lístky ponecháme přímo v nádobce, umožňovat snadné slití připraveného nálevu.

Velikost:

u nálevových čajů je optimálnější menší velikost neboť v malých dávkách se lépe dosáhne kvalitnějších chutí.  Pokud připravujeme čaj pro více lidí spíše než větší konvičku doporučujeme použít více konviček.

Náš čaj se určitě vyplatí připravit v menší konvičce. Máme rádi japonský porcelán Hakusan, jeho bílá barva umožňuje dobře posoudit barvu nálevu a čaj z něho obecně dobře chutná. Navíc Japonci jsou v čajovém nádobí mistři, takže slít z tohoto nádobí čaj je snadné a jednoduché.

3. Voda na čaj.

Pokud nemáte štěstí, že žijete vedle čistého horského pramene, vyplatí se použít filtr na vodu.

V Holešovicích je voda poměrně slušná, přesto používáme. :-)

4. Postup přípravy.

  1. Necháme vodu projít varem.
  2. Horkou vodu vlijeme do připravené konvičky.(Vyhřejeme tím konvici a zároveň schlazujeme vodu.)
  3. Přelijeme vodu do jiné připravené nádoby.
  4. Do konvice vložíme potřebné množství lístků, konvičku uzavřeme a necháme čajové lístky nahřívat.(V našem případě má konvice velikost 300 ml a my do ní nasypeme cca 5-6g čaje.)
  5.  Pokud nemáme zkušenost s chladnutím, můžeme přeměřit teplotu vody za pomoci teploměru.(V případě našeho čaje, při této velikosti konvičky a vsypaném množství čaje bychom doporučili teplotu cca 80 stupňů Celsia.)
  6. Necháme louhovat cca 30 vteřin až 1 minutu. (I když je doba louhování poměrně krátká, vyplatí se při něm čaj dále sledovat a ochutnávat, zda už je dostatečně připraven. Nejprve čaj několikrát přelijeme z konvičky do misky a zpět, abychom spojili chuťové hladiny. (U menších konviček to ani nebude takový problém) potom posoudíme barvu nálevu, pokud dosáhla potřebnou míru sytosti, soustředíme se na vůni čaje a pokud i ona přináší dostatečné parametry ochutnáme i čaj. Pokud už je chuť pro nás vyhovující nálev slijeme v opačném případě necháme louhovat dále. Bohužel už se nedá dosáhnout opačného efektu. Pokud jsme čaj přeluhovali, můžeme se ho ještě pokusit naředit, ale chuť tím jedině znehodnotíme. Obzvláště u výběrových čajů.)
  7.  Čaj slijeme do připravené konvičky nebo misky. (Pokud je čaj vícenálevový, měli bychom vždy slít do sucha, aby se během popíjení prvního nálevu čaj dále neluhoval ve zbytkové vodě. Pravidlo číslo dvě, před dalším zalitím by čajové lístky neměly nikdy vychladnout.)
  8.   Připravíme další nálev. Pro další nálev použijeme vodu teplejší (např. 90 stupňů). Úměrně prodloužíme i dobu louhování. Další nálev už vroucí vodou. Každý další už pak vroucí vodou a prodlužujeme pouze dobu louhování.
  9. Když už chuť zmizí, je to známka toho, že lístky už jsou vyčerpány.